Anadolu Ana Tanrıçası Kibele


 

Roma İmparatorluğu’nun çökmesiyle ortaya çıkan, özellikle Avrupa kıtasındaki topraklarda kurulan bugünkü Batı ülkeleri kendilerini Roma’nın mirasçısı kabul edip, devlet, toplum ve hukuk düzenlerinde Roma’yı model almışlardır. Roma Uygarlığı ise bize öğretilenlere göre ve Avrupalıların  kabul ettiklerine göre eski Yunan uygarlığına dayanmaktadır (!). Yönetim sistemlerini ve Tanrılarını dahi adlarını Latinceye çevirerek eski Grek uygarlığından aldıkları söylenmektedir.

Acaba gerçekten öyle mi? Anadolu ve Mezopotamya’dan birçok şeyi almış olamazlar mı?   Eski Grek uygarlığı kendi başına gelişen özgün bir uygarlık mı? Evet öyledir diyen olursa klasik Grek uygarlığından iki bin yıl önce yazıyı bulmuş, arşivler oluşturmuş, ilk destanları yazmış olan uygarlıkları nereye koyacağız?

Anadolu, Grek uygarlığının bir parçası olmamış aksine Grek uygarlığı her şeyin orijinalini Ön Asya’dan yani Anadoludan almıştır.  İlkçağda ve her zaman olduğu gibi Yunan uygarlığı da kendinden önceki uygarlıklardan (Anadolu Luvi ve Hitit uygarlığı, Mezopotamya ve Mısır) çok şey alarak devamlı gelişen insan uygarlıklarının bir halkası mı?

Merlin Stone Tanrılar Kadınken adlı kitabında “Bu yüzyılda öğrenim gören bunca insan neden eski Yunan uygarlığını, ondan en az yirmi beş yüzyıl önce yazılı dil kullanılmış, büyük kentler kurulmuşken, hâlâ  en önemli ilk kültür saymaktadır diye herkese sormaktadır. Bu soruya yanlışta ısrar etmek isteyenlerce henüz mantıklı bir cevap verilememiştir. Bu kanaatlerinden vazgeçmeyenler tarihe sadece hislerinin tutsağı olarak bakanlar olmalıdır.

Biz bu kitapçıkla, konu ile ilgili en son çalışmaları ve bilgileri değerlendirmek suretiyle Anadolu’daki yüksek uygarlığın bugünkü Batı uygarlığını nasıl etkilediğini, ona nasıl  yön verdiğini gündeme getirmeyi ve okuyucunun bu konuya ilgisini çekmeyi istedik. Tarih eğitimi gören öğrencilerimizin ilgi ve araştırmalarında bu konuya öncelik vermelerini önyargıyla yazılmış olan düşünceleri hemen kabullenmemeleri ve bizzat araştırmalarını işaret ettik.

Ayrıca,  Avrupa’ya bugünkü uygarlıklarının temelinin Verimli Hilâl (Croissant Fertile) olarak tanımlanan Anadolu-Mezopotamya-Mısır bölgesi olduğu gerçeğini  hatırlatmak istedik.   Latinceye çevrilen Tanrı adları dahi bugün anlaşıldığına göre asla Grekçe değil ve eski Anadolu Luvi dilindendir.

Anadolu Anatanrıçası KİBELE Kitabını Ücretsiz İndirmek İçin Tıklayın!

Kategoriler:YAYINLAREtiketler:,
%d blogcu bunu beğendi: